Mlajši dečki MOK Krke so se v soboto, 6. 4. 2019, uvrstili na polfinalni turnir državnega prvenstva. Po sezoni 2011/2012, ko je bila takratna generacija državni podprvak, in sezoni 2012/2013, ko so bili »mali« odbojkarji MOK Krke 3. v državi, je uvrstitev v tekoči sezoni med 8 najboljših ekip v državi sedanje generacije velik uspeh!

Pot do uvrstitve na polfinalni turnir pa je bila izredno težka in dramatična. Za izkušenega trenerja Andreja Praha in nekdanjega dolgoletnega igralca OK Pionirja iz Novega mesta je bil to doslej najtežji turnir v karieri!

Igralci Gabrijel Laknar, Žiga Kastelic, Bine Judež, Luc Hočevar Nahtigal, Mark Mlakar, Nejc Pečjak, Val Udovič, Val Vrhovec, Jurij Dović, Tim Šetina in Arne Oblak so se morali to soboto prebuditi zelo zgodaj, saj jih je čakala naporna pot do Raven na Koroškem. Pet voznikov staršev je posadko Krke uspešno pripeljalo do tekmovališča.

Potem, ko so igralci prispeli v telovadnico OŠ Koroški jeklarji, so potrebovali kar nekaj časa, da so nekoliko zaživeli. Namreč od naporne poti so igralci kar obsedeli v garderobi ter tudi kasneje ni bilo zaznati neke pretirane vneme po tem, da bi čim prej preizkusili žoge, dvorano, parket …

Po dobrem skupinskem ogrevanju, ki so ga vodili trener (tek), igralci (raztezanje), kapetan Žiga in igralec Gabrijel (atletika), sta se na igrišču A pomerili ekipi domačega Fužinarja Sij Metala in gostov iz Ljubljane z imenom Ljubljana Volley, na B igrišču pa Krka in Braslovče.

Dodatno zmedo so igralcem Krke povzročale številne črte toda domačin ni označil posebej črto treh metrov oziroma je bila ta črta ozka in skoraj nevidna med mnogimi sosednjimi črtami ter so imeli igralci Krke velike težave z orientacijo pred sprejemanjem servisov. Trener Prah pa je moral stalno opozarjati igralce, da se postavijo na pravilne izhodiščne položaje za sprejem.

Prvi niz med Krko in Braslovčani, ki je bil poln malih preobratov, sta za začetno vodstvo Krke poskrbela z blokom Kastelic in Laknar, ki sta uspešno ustavila močna udarca kapetana Hribernika in Muhoviča. Četvorka Braslovč je nato odgovorila z drugačnimi in pametnejšimi potezami ter z neugodnimi servisi, raznovrstnimi napadi in dobrimi bloki izenačila na 5. točki. Dolenjci so v sredini niza s serijo uspešno izvedenih kontra napadov uspeli povesti za 4 točke (16 : 12), vendar pa so Braslovčani odgovorili s kratkimi napadi pred nepripravljene igralce Krke ter se tako približali na vsega dve točki prednosti (23 : 21). Sledili sta dve nepotrebni napaki dotika mreže pri prvi set žogi (24 : 23) in tako je bila turnirska drama odprta. Obe četvorki sta nato prikazali čvrsto obrambno igro, še posebej Braslovčani so bili v tem elementu izjemno uspešno ter tako tudi ubranili kar 6 set žog. Maratonski niz se je le končal v Korist Krke z 31 : 29!

Trener Prah je v drugem nizu stavil na Jurija Dovića, Vala Vrhovca, Vala Udoviča in Nejca Pečjaka. Krka je imela vse niti v rokah, saj je z malim številom napak povedla z 12 : 5. Potem pa so sledile nerazumljive napake! Trener Prah je v igro poslal razpoloženega Marka Mlakarja in tako sestavljena četvorka je uspela zadržati prednost dveh točk do vodstva s 16 : 14. Braslovčani so se razživeli, bolje igrali v obrambi ter izkoriščali zmedo v igri druge četvorke Krke. Prah je pri zaostanku z 19 : 22 v igro poslal še zadnje upanje – Tima Šetino. Tim je, tako kot prej Mark, poživil igro Krke, ki je nato izboljšala igro v obrambi ter zanesljivejše izvajala napadalne akcije. Z nekaj športne sreče je četvorka Šetina, Mlakar, Pečjak in Dović zmagala s 25 : 23 ter tako prihranila nekaj moči prvi četvorki, da ji ni bilo potrebno igrati še tretji niz proti odlični četvorki iz Braslovč ter s tem tratiti dodatne moči.

Na igrišču A je Fužinar z drugo četvorko sicer dobil drugi niz, toda tokrat kompletna prva postavna četvorka Ljubljane volley je z močnimi napadi in veliko razliko zmagala tako v 1. kot v 3. nizi na 15. oziroma na 17. točki.

Na igrišču A sta se pomerili Krka in Ljubljana volley. Četvorka iz Ljubljane je tokrat z drugačnim pristopom in bolje merjenimi napadi povedla s 7 : 5, 10 : 6 in kar 18 : 12. Kazalo je na prepričljivo zmago Ljubljane, toda Luc, Žiga, Bine in Gabrijel se še niso predali. Izvajali so neugodne začetne udarce, izboljšali so igro v obrambi ter ob napakah Ljubljančanov, ki jih je bilo tokrat z razliko od prejšnjih dvobojev s Krko (na turnirju v Čavlah in v 4. krogu repesaža v OŠ Bršljin) mnogo manj, znižali izid najprej na 18 : 19 ter celo uspeli izenačiti na 22. točki. Ljubljančani so odgovorili z močnimi in natančnimi napadi prek Plaznika in tesno dobili niz s 23 : 25.

V drugem nizu je četvorka, ki je uspešno privedla drugi niz proti Braslovčam do konca, pričela dobro in povedla z 8 : 5. Po topli igri pa je sledila na žalost ledena: začele so se vrstiti nerazumljive napake Krke, Ljubljančani pa so se ob bučni podpori navijačev razživeli in zasukali izid sebi v prid ter povedli s 13 : 10 in 18 : 12. V igri toplo – ledeno je ljubljanska druga četvorka uspela zadržati prednost tudi potem, ko sta v igro vstopila Mlakar in Udovič. Prednost petih točk je ostala (20 : 25) in Ljubljančani so se prešerno veselili uvrstitve na polfinalni turnir.

Na igrišču B je prva četvorka iz Braslovč še enkrat več prikazala odlično igro v obrambi in pretkano napadalno igro podkrepljeno z dolgimi začetnimi udarci ter po dramatičnem prvem nizu (26 : 24) in suvereni igri v tretjem nizu (25 : 17) zlomili odpor domačih igralcev ter si tako zasluženo priigrali priložnost za uvrstitev na polfinalni turnir.

V zadnji tekmi turnirja, ki je neposredno odločala o drugem polfinalistu, je četvorka Braslovč, Matko, Muhovič, Hribernik in Švajger, po izenačeni igri do 14. točke predvsem zaradi odlično izvedenih napadov povedla za 3 točke – 14 : 17. Prednost so igralci Braslovč na račun izredne igre v bloku in obrambi potem, ko je četvorka Krke slabše organizirala napade, povišala še za tri ter tako povsem nadigrala Žigo, Gabrijela, Bineta in Luca – 19 : 25.

Za drugi niz je tokrat trener Prah postavil povsem drugačno četvorko tudi glede začetne postavitve. Poteza se je močno obrestovala, saj so Pečjak, Vrhovec, Mlakar in Udovič brez izsiljenih napak in z veliko mero natančnosti in učinkovitosti v napadih povedli z 9 : 3! Takšna sestava ekipe je tokrat zdržala pri topli igri in prednost ohranjala ves čas niza. Nato pa izredno pomemben trenutek tekme – prva četvorka Krke se je samostojno pri vodstvu Krke z 19 : 12 vstala s klopi za rezervne igralce in se pričela ogrevati! S tem so pokazali, da imajo še nekaj moči in da si želijo ponovno soočiti z izredno četvorko Braslovč. Nejc, Val V., Val U. in Mark so končnico niza odigrali še bolje in z zmago s 25 : 15 postavili izid tekme na izhodiščno točko.

Zadnji niz oziroma zlati niz turnirja

• četvorka Krke odločno prične z uspešnimi obrambami v zadnji liniji, blok Kastelica in kontri Gabrijela povzročita vodstvo Krke s 4 : 1,
  • ob vodstvu se oglasijo rezervni igralci s spodbujanjem ter tudi starši na tribunah,
  • Braslovčani spremenijo taktiko v napadih in predvsem s kratkimi šiki spravljajo v obup igralce in načenjajo živce trenerja, katerih navodila na najdejo pravega mesta – 10 : 10,
  • Krka ponovno ob uspešnih servisih Žige in napadih prek Gabrijela ter nekaterih napakah Braslovč povede s 15 : 12 – izkaže se tudi obramba vseh igralcev Krke,
  • nepotrebni dotiki mrež v bloku in ponovna nedisciplina v obrambi Krke oziroma izredno dober pregled napadalcev Braslovč ter izkoriščanje slabih podaj Krke za uspešna blokiranja povzroči preobrat – najprej 17 : 18 in nato še vodstvo Braslovč – 20 : 21; trener Prah pa z energičnimi spodbudami podobnimi elektrošokom poizkuša predramiti nekoliko otopelo četvorko Krke po vseh pripetljajih tega dne, ko so igralci porabili že vso energijo,
  • 1. odmor Krke.
  • ponovno nepotrebna napaka pri podaji – 20 : 22 in 2. odmor Krke.
  • nalet je ustavljen – Kastelic moćno sproži za znižanje na 21 : 22, toda Braslovče ohranja prednost dveh točk prek izrednega Hribernika, ki Luca z močnim napadom zadane v glavo; ekipi igrata izredno požrtvovalno v obrambi; morda je prav udarec v glavo pomagal, saj je Luc najprej z napadom poskrbel za izenačenje na 23. točki nato pa ponovno v napadu povzročil, da so Braslovčani naredili napako v obrambi ter tako uspešno ubranil meč žogo Braslovč – 24 : 24,
  • Luc servira,
  • sledi dolga točka v kateri so v obrambi uspešnejši Krkaši, Braslovčani pa naredijo napako po neugodnem napadu Bineta,
  • Luc ponovno servira, Braslovčani izvedejo napad prek nevarnega Muhoviča, Bine odlično odreagira v obrambi, težjo žogo Gabrijel z zadnjimi atomi moči le nekako usmeri prek glave na dobrih 2 metra od mreže kapetanu Žigi Kastelcu v tako imenovani coni dve, ki se tokrat odloči za tvegano potezo,
  • Žiga tokrat z razliko od prejšnjih nekaj napadov, ko je šikal vedno na isto mesto in vedno zadel obrambnega igralca Braslovč, močno udari saj ve, da je takrat, ko je žoga podana stran od mreže manjša možnost za aktivnejši blok,